Tisková zpráva MTBO5Days 2017

Ve dnech 5.-9. července se v Plasech na Plzeňsku konaly pětidenní mezinárodní etapové závody v MTBO (orientační závody horských kol).  Na bezmála sedm stovek bikerů z několika kontinentů včetně Austrálie čekaly čtyři individuální etapy na různých tratích a orientační závod tříčlenných štafet. První tři individuální etapy se jely v rámci Českého poháru MTBO a zároveň jako součást světového žebříčku elitních a veteránských kategorií. Závod štafet a individuální sprint byly vypsány i jako Mistrovství České republiky. Pořadatelem celé akce byl Klub orientačních sportů Slavia Plzeň.

Organizátoři vytvořili zázemí v rekreačním středisku Máj v Plasech, kam umístili závodní centrum, zároveň zde většina závodníků po dobu konání závodů i nocovala. Některé zahraniční i domácí týmy využily doplňkové nabídky pořadatelů a trénovaly mapové a cyklistické dovednosti v jiném blízkém prostoru již od začátku července. „Poskytli jsme závodníkům mapy z předchozích závodů a možnost ubytování přímo v místě konání. Především pro mládežnické týmy tak v kombinaci se závody vznikla možnost uspořádat kvalitní soustředění spojené s výměnou zkušeností a navazováním kontaktů se sportovci z dalších zemí,“ uvedl ředitel celé akce Ondřej Hašek. Tréninkového kempu se zúčastnily především mládežnické výběry Francie a České republiky, ale i další nadějní orientační cyklisté. Na závod poté dorazili i závodníci dalších kategorií od malých dětí až po veterány nad 70 let.

Závodní program poté odstartoval ve středu 5. července závodem na krátké trati. Mapa zahrnovala prostor na sever od plaského letiště, ve kterém je velké množství cest a členitý terén umožňoval umístění mnoha kontrol. Závod tak vyžadoval neustálou koncentraci a zároveň velmi rychlou jízdu po ne vždy ideálním povrchu.

Protože se však výsledky jednotlivých etap sčítají do celkového hodnocení čtyřetapového závodu, je taktika v tomto případě přece jen poněkud jiná, než jsou závodníci zvyklí. Systém je spravedlivý, ale neúprosný: kdo udělá chybu, zkazí tím nejen svůj denní výsledek, ale snižuje i šance na celkové dobré umístění. Většina závodníků tedy v první etapě nejela úplnou „kaši“, jak se mezi cyklisty říká. Průběžné pořadí se hodnotí podobně, jako tomu je např. na velkých silničních závodech. „Průběžně vedoucí závodník jede v růžovém dresu, nejlepší spurtér – jezdec s nejrychlejším časem posledního úseku – v zeleném. Speciální kostkovaný dres pak vozí tzv. Lucky looser, což je ze závodníků na čtvrtých místech ten, který ztratí na medailovou třetí pozici nejmenší čas,“ vysvětluje ředitel závodu, jak poznat mezi ostatními ty nejrychlejší.

Druhý den byl na programu závod ve sprintu. Tratě vedly samotným centrem Plas kolem přírodního koupaliště, kláštera i městskou zástavbou. Zajímavým prvkem bylo přirozené rozdělení prostoru na dvě poloviny řekou Střelou. Při jejím překonávání museli závodníci volit vždy jednu ze tří povolených lávek. Před závěrečnou kontrolou pak na většinu z nich čekal široký brod u kempu, který svou atraktivitou přilákal mnoho diváků a fotografů. Netradiční bylo rovněž vysekání umělých cest na loukách, což v jinak přehledném prostoru vytvořilo dokonalé bludiště. Závod startoval brzy ráno, zejména proto, aby co nejméně omezil sváteční provoz v obci a také aby závodníci měli přes den více času na odpočinek a případný výlet do okolí.

Po dvou etapách figurovali v elitních kategoriích na prvních místech český reprezentant Vojtěch Ludvík z TJ Stadion Nový Bor a Camilla Soegaard z Dánska.

Třetí den patřil závodu štafet. Ačkoli se jednalo o mistrovství Česka, přítomnost zahraničních výprav povýšilo kvalitu tohoto klání na evropskou úroveň. Zároveň se potvrdilo, že naši bikeři patří i na klubové úrovni mezi evropskou špičku, neboť v mezinárodní konkurenci obstáli velmi dobře. Na okruzích s náročným výškovým profilem se nejlépe zorientovali reprezentanti Francie (Y. Garde, B. Fuchs, J. Schmidt-Morgenroti), nicméně další příčky již patřily českým klubovým sestavám USK Praha (Laciga, Hora, Stránský) a SKOB Zlín (Hradil, Graubner, Šňupárek), které za sebou nechaly silné sestavy z Rakouska, Litvy, Ukrajiny nebo Itálie. Mezi ženami dokázala česká štafeta USK Praha (M. Lacigová, M. Hrdinová, M. Tichovská) na cílové rovině přespurtovat litevské reprezentantky (Andrasiuniene, Mickevičiute, Zaliauskaite) a o jedinou sekundu zvítězila. Na třetím místě dojely ženy z Dánska (Christoffersen, Ryge Carlsen, Soegaard).

Každý etapový cyklistický závod mívá svou královskou etapu a v Plasech se tímto titulem mohla pyšnit etapa sobotní. Klasická trať je náročná svou délkou i množstvím různých voleb postupů, tentokrát k náročnosti přispělo i poměrně značné převýšení v kopcích mezi Střelou a obcí Dobříč, kde etapa na fotbalovém hřišti startovala. Zatímco nejrychlejší absolvovali závod za 80-120 minut, nebyly výjimkou ani dvojnásobné dosažené časy. I ti, kdo nevyhráli, však závod hodnotili velmi kladně. „Tohle byl závod opravdu na světové úrovni. Velmi pěkný terén, množství voleb a trať s odpovídající délkou a náročností. Již dlouho jsem nejel takovou klasiku. Eliťáci přejížděli několikrát mapu tam a zpět a ukázalo se, kdo na to opravdu má,“ prohlásil po závodě Miroslav Kalina z českého Sporticus teamu, který strávil na trati téměř přesně dvě a půl hodiny.

Zatímco Vojtěch Ludvík v etapě potvrdil své průběžné prvenství před Italem Lucou Dallavalle, v elitní kategorii žen se pořadí přesýpalo. Po fantastickém výkonu zvítězila Olga Shipilova-Vinogradova z Ruska a provedla tak průlet výsledkovou listinou z průběžného 23. místa až na třetí příčku! Velmi dobře zajela rovněž Martina Tichovská a šla díky tomu na první místo před Camillu Soegaard.

Před závěrečnou stíhací jízdou, kdy závodníci startovali v odstupech dle průběžného pořadí, byly v ženské elitě karty rozdány poměrně jasně: Martina Tichovská s pětiminutovým náskokem před Camillou Soegaard, průběžně třetí Ruska bohužel z důvodu dalších reprezentačních povinností do posledního závodu již nastoupit nemohla. Mezi muži první místo držel s přehledem a pětiminutovým náskokem Vojtěch Ludvík, o další příčky se však čelkal velký souboj: dalších devět závodníků mohlo bojovat o medailové příčky, rozestupy byly velmi těsné, desátý Martin Ševčík ztrácel na druhé místo pouze osm minut.

Finálový závod nebyl svázán striktními pravidly pro mistrovské závody, proto mohli pořadatelé trochu experimentovat a připravili opravdovou lahůdku: semi-free order na mapě s netradičním měřítkem. „V mapě jsou některé kontroly pospojované do předepsaného pořadí, avšak jsou tam i další, které mohou závodníci posbírat v libovolném okamžiku závodu,“ vysvětluje Ondřej Hašek základní princip této disciplíny, která přinesla velké množství variant a jejich řešení se stalo mnohdy rozhodující pro vývoj celkového pořadí.

Start elitních kategorií byl naplánován až na samý závěr, aby závod mohl v centru postupně gradovat a dostalo se pozornosti i dalším kategoriím. Průběžně vedoucí závodníci si poměrně s přehledem svá vítězství pohlídali. Martina Tichovská zvítězila s náskokem více než čtyř minut před Camillou Soegaard a výborně finišující Gaelle Barlet z Francie. Mezi muži se na druhé místo za Vojtu Ludvíka nakonec dostal Rasmus Soegaard z Dánska, třetí skončil Ital Luca Dallavalle.

Pět závodních dnů bylo náročných pro závodníky i pořadatele z plzeňského oddílu. Kromě zázemí, map a samotných závodů byl pro účastníky přichystán i doprovodný program v podobě netradičních sportovních soutěží a zejména velmi povedených večerních společenských aktivit.  Přestože některé účastníky čekala velmi dlouhá cesta domů, ani výpravy z Austrálie a Nového Zélandu si nenechaly ujít závěrečné vyhodnocení závodu a děkovačku pořadatelům. A mnozí závodníci již mají v kalendáři vyznačený červenec 2019, kdy by na tuto unikátní akci měli dorazit znovu.

 

Odkazy:

Stránka závodu – http://mtbo5days.eu

Výsledky všech kategorií – http://mtbo5days.eu/cs/vysledky/

Výběr fotografií ke zpravodajskému využití s uvedením zdroje – http://leteckaposta.cz/569230761

 

za sekci MTBO

Pavel Štáfek